County Arts Club

Competitions

Ames Outdoor Triples
Preliminary Round
Play on Jul 29
Match
Barry Hunt
ANO
Trevor Webb
(1)John Mason
Lee Potter
Jeremy Smith
Rob Larter
Adam Hunt
Jack Larter
(2)Chris Burr
Ray Fox
Peter Deeley
Karel Rout
Gordon Jewel
Peter Moulding
(3)ANO
ANO
Brian Taylor
Quarter-Finals
Play on Aug 8
Winner match 1(4)Winner match 2
Winner match 3(5)Jeff Simpson
Mick Russen
Mike Lemin
Frank Ray
Norman Gant
Trevor Jermy
(6)David Bryant
Jack Larter
Dan Mills
Noel Jarvis
Copper Ramjeet
Steve Carr
(7)Roy Hubbard
Ben Curtis
Alan Curtis
Semi-Finals
Winner match 4(8)Winner match 5
Winner match 6(9)Winner match 7
Final
Winner match 8(10)Winner match 9
Barwell Outdoor Pairs
Last 16
Play on Jul 22
Match
ANO
Brian Taylor
12(1)20Copper Ramjeet
Keith Foster
Rob Potkins
David McMillan
7(2)36Mike Seppings
Norman Gant
Chris Burr
Keith Edgar
26(3)15Ernie Flatt
Rob French
Frank Ray
Alan Curtis
18(4)13Barry Hunt
Trevor Webb
David Betts
Trevor Jermy
(5)Jeff Simpson
Mike Lemin
Peter Deeley
Ray Fox
(6)David Bryant
Lee Potter
Adam Hunt
Rob Larter
(7)Jack Larter
Dan Mills
Noel Jarvis
Steve Carr
(8)Karel Rout
Peter Moulding
Quarter-Finals
Play on Aug 1
Copper Ramjeet
Keith Foster
(9)Mike Seppings
Norman Gant
Chris Burr
Keith Edgar
(10)Frank Ray
Alan Curtis
Winner match 5(11)Winner match 6
Winner match 7(12)Winner match 8
Semi-Finals
Winner match 9(13)Winner match 10
Winner match 11(14)Winner match 12
Final
Winner match 13(15)Winner match 14
Brian Taylor Handicap Singles
Preliminary Round
Play by Jul 12
Match
Jack Larter (2)(1)Copper Ranjeet (14)
Lee Potter (16)(2)Colin Skipper (15)
David Betts (14)13(3)17Adam Hunt (14)
Barry Bond (13)31(4)24Sid Boast (16)
Rob Larter (16)(5)Peter Moulding (16)
Last 16
Play by Aug 4
Winner match 1(6)Winner match 2
Adam Hunt (14)(7)Barry Bond (13)
Winner match 5(8)Susan Hunt (16)
David Snelling (16)(9)Rob French (12)
Peter Deeley (14)(10)Dan Mills (2)
Ray Fox (12)31(11)30Keith Foster (15)
Mike Russen (16)(12)David McMillan (14)
Chris Burr (8)(13)Brian Taylor (2)
Quarter-Finals
Play on Aug 12
Winner match 6(14)Winner match 7
Winner match 8(15)Winner match 9
Winner match 10(16)Ray Fox (12)
Winner match 12(17)Winner match 13
Semi-Finals
Winner match 14(18)Winner match 15
Winner match 16(19)Winner match 17
Final
Winner match 18(20)Winner match 19
Collins Mixed Pairs
Semi-Finals
Match
Jane Baker
Lee Potter
(1)Doris Jenkins
Peter Deeley
A One
No One
w/oSue Hunt
Adam Hunt
Final
Winner match 1(3)Sue Hunt
Adam Hunt
Ladies 2 Wood Singles
Preliminary Round
Play on Jun 4
Match
Helen Watkins9(1)18Sandra Curtis
Jill Hubbard15(2)12Linda Farman
Semi-Finals
Play on Jun 4
Sandra Curtis18(3)4Jill Hubbard
Sheila Hilliard14(4)15Marlene Hooper
Final
Sandra Curtis(5)Marlene Hooper
Ladies 4 Wood Singles
Preliminary Round
Match
Sandra Curtis9(1)21Sheila Hilliard
Elaine Hess9(2)21Linda Farman
Quarter-Finals
Play on Jul 20
Sheila Hilliard(3)Linda Farman
Jill Hubbard(4)Claire Turner
Helen Watkins(5)Pauline Tomlinson
Marlene Hooper(6)June Jode
Semi-Finals
Play on Aug 3
Winner match 3(7)Winner match 4
Winner match 5(8)Winner match 6
Final
Winner match 7(9)Winner match 8
Ladies Allwood Triples
Semi-Finals
Play on Jun 25
Match
Denise Eves
Helen Watkins
Sandra Curtis
18(1)15Pat Clarke
Sheila Hilliard
Pauline Tomlinson
Jill Hubbard
Linda Farman
Christine Webb
17(2)9Jax Skipper
Teresa Snelling
Marlene Hooper
Final
Denise Eves
Helen Watkins
Sandra Curtis
(3)Jill Hubbard
Linda Farman
Christine Webb
Ladies Fours
Semi-Finals
Play on Aug 2
Match
Janet Eaton
Denise Eves
Jax Skipper
Sheila Hilliard
(1)Pat Clarke
Linda Farman
Sandra Curtis
Christine Webb
Marlene Hooper
Doris Jenkins
Mary Watson
Sue Curtis
w/oAnother
Another
Another
Another
Final
Winner match 1(3)Marlene Hooper
Doris Jenkins
Mary Watson
Sue Curtis
Ladies Pairs
Preliminary Round
Play on Jul 9
Match
Marlene Hooper
Christine Webb
21(1)16Pauline Tomlinson
Liz McMillan
Doris Jenkins
Sheila Hilliard
20(2)26Pat Clarke
Sandra Curtis
Semi-Finals
Play on Jul 23
Marlene Hooper
Christine Webb
(3)Pat Clarke
Sandra Curtis
Teresa Snelling
Linda Farman
(4)Helen Watkins
Sue Curtis
Final
Winner match 3(5)Winner match 4
Ladies Pearlea Pairs
Preliminary Round
Play on Aug 6
Match
Pat Clarke
Sheila Hilliard
(1)Linda Farman
Helen Watkins
Jax Skipper
Sue Curtis
(2)Doris Jenkins
Pauline Tomlinson
Jill Hubbard
Christine Webb
(3)Jackie Edwards
Marlene Hooper
Semi-Finals
Play on Aug 13
Winner match 1(4)Winner match 2
Winner match 3(5)Teresa Snelling
Sandra Curtis
Final
Winner match 4(6)Winner match 5
Neville Thetford Family Pairs
Semi-Finals
Match
Sue Hunt
Adam Hunt
(1)David Betts
Trevor Jermy
A One
No One
w/oRob Larter
Jack Larter
Final
Winner match 1(3)Rob Larter
Jack Larter
Paul Cup Outdoor Fours
Preliminary Round
Play on Jul 18
Match
Jeff Simpson
David Snelling
Colin Skipper
Mike Lemin
(1)Jack Larter
David Bryant
Trevor Jermy
Dan Mills
John Mason
Dale Slater
Lee Potter
Jeremy Smith
(2)Garry Mallet
Rob French
Mick Brown
Steve Carr
Semi-Finals
Winner match 1(3)Winner match 2
ANO
Barry Hunt
Trevor Webb
Brian Taylor
(4)Barry Bond
Mike Russen
Terry Hartley
Peter Deeley
Final
Winner match 3(5)Winner match 4
William Howes Singles
Preliminary Round
Play on Jul 12
Match
David Betts21(1)18Lee Potter
Adam Hunt13(2)21Ray Fox
Brian Taylor21(3)10Dan Mills
Rob French5(4)22Chris Burr
Quarter-Finals
Play on Aug 2
David Betts(5)Ray Fox
Brian Taylor(6)Chris Burr
David Snelling(7)Jack Larter
Barry Bond(8)David McMillan
Semi-Finals
Winner match 5(9)Winner match 6
Winner match 7(10)Winner match 8
Final
Winner match 9(11)Winner match 10
Archived